Kurs Drużynowych "Kuźnia Wodzów" - relacja

Marzec dla niektórych instruktorów i przyszłych instruktorów naszego hufca stał pod znakiem szkolenia i zdobywania wiedzy na Kursie Drużynowych „Kuźnia Wodzów” 2017...

Dwa weekendy spędziliśmy kształcąc się w wybranej przez nas metodyce: zuchowej, harcerskiej, starszoharcerskiej lub wędrowniczej. Każdy z nas wybrał to, co dla niego najlepsze.

Ale pewnie chcielibyście się dowiedzieć, co działo się podczas tych niespełna sześciu dni.

Oj działo się. I to nie mało.

Z plotek i ploteczek, a dokładniej z rozmów ze swoimi przybocznymi: Dominiką Gilewską i Agnieszką Lissek; wiem, że zuchole poznawali tajniki pracy z zuchami na własnym przykładzie. Wspólnie zdobywali sprawność Indianina budując tipi, robiąc pióropusze i łapacze snów (w ten sposób nauczyli się pracy z obrzędowością oraz majsterką). Gromada „Galopujących Minionków” (bo tak nazywali się uczestnicy kursu drużynowych zuchowych) bawiąc się w kogoś lub coś odczuła na własnej skórze, jak to jest być małym dzieckiem chłonnym wiedzy i atrakcji. Żeby jednak nie było za fajnie, w tej zabawie było dużo teorii i praktyki. Przyszli drużynowi poznali formy pracy, zasady dobrej zbiórki, nauczyli się jak dobrze pisać plan pracy i konspekt zbiórki oraz rozpisywać cykle sprawnościowe.

Skoro wiecie już co nieco o kursie drużynowych zuchowych, to pewnie jesteście ciekawi co się działo w pionach wyżej. Od Natalii Ziółkowskiej i Mai Stasyszyn dowiedziałam się, że podczas kursu drużynowych harcerskich nauczyły się jak pracować z tą metodyką, jak ta grupa wiekowa jest ukształtowana fizycznie i psychicznie oraz jakie ma potrzeby. Kursanci poznali także tajniki pracy z bohaterem drużyny/szczepu/hufca, zasady dobrej zbiórki oraz nauczyli się pisać plany pracy. Młodzi i przyszli instruktorzy poznali również system nagród i kar, rodzaje obozów i dowiedzieli się jak należy zabrać się do organizowania podsumowania roku pracy z drużyną.

Natomiast na kursie starszoharcerskim Nicoll Ryba, Michał Wellmann i ja, Magda Bróż, dowiedzieliśmy się jak budować obrzędowość w drużynie i dlaczego jest ona tak ważna dla młodzieży w wieku gimnazjalnym. Nauczyliśmy się rozpisywać dobrze plan pracy, poznaliśmy zasady dobrej zbiórki i pracy z projektami starszoharcerskimi. Dowiedzieliśmy się, jakie formy pracy są przeznaczone dla gimnazjalistów oraz jak pracować w drużynach zgodnie z metodą harcerską. Uczestniczyliśmy też w wycieczce po okolicy Wałbrzycha – poszliśmy na ruiny zamku i zobaczyliśmy z zewnątrz Zamek Książ. Na kursie poruszyliśmy także temat pracy ze specjalnością, bohaterem oraz Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. Na sam koniec, poprzez wymianę doświadczeń, poszerzyliśmy swoją wiedzę dotyczącą organizacji naborów i obozów starszoharcerskich.

Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was nadmiarem informacji, ale spokojnie została nam jeszcze tylko jedna metodyka. Kasia Łanucha jako jedyna z naszego hufca pojechała na kurs drużynowych wędrowniczych, ale nie żałuje, że to zrobiła – wręcz przeciwnie! Z rozmów podczas powrotów do Wrocławia wynika, że przyszła kadra wędrownicza bawiła się bardzo dobrze, ucząc się poprzez przeróżne gry karciane jak zarządzać czasem, planować swoją ścieżkę rozwoju oraz pisać plany pracy. Tajniki tego ostatniego poznali wcielając się w załogę statku kupieckiego, która miała za cel przybicie do jak najwięcej liczby portów, umożliwienie w nich rozwoju członków załogi oraz zebranie profitów z handlu. Kursanci poznali lepiej historię wędrownictwa, zastanowili się nad kodeksem wędrowniczym, tworzyli własną obrzędowość w zastępach kursowych oraz wspólnie spisywali konstytucję. Jak na prawdziwych wędrowników przystało, podczas drugiego zjazdu wybrali się na wędrówkę na Zamku Cisy, gdzie organizowali nadanie naramiennika oraz odnowę Przyrzeczenia Harcerskiego dla kadry kursu. Podczas zajęć kursanci zagłębili temat służby, organizacji obozów (zagranicznych, wędrownych, specjalnościowych itp.), współpracy ze skautami oraz uczyli się szukać pola służby w nowym środowisku harcerskim w sytuacji, gdy zmienia się miejsce zamieszkania, oddaje drużynę lub wyjeżdża na studia.

I to już będzie tyle na temat Kursu Drużynowych „Kuźnia Wodzów” 2017. W imieniu kursantów dziękuję całej kadrze za zorganizowanie dla nas kursu, na którym mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę i zawiązać nowe przyjaźnie. A wszystkim absolwentom gratuluję i życzę powodzenia na nowej harcerskiej ścieżce.

pwd. Magdalena Bróż HO

Komenda Hufca ZHP Kłodzko
ul. Wojska Polskiego 18, 57-300 Kłodzko

Biuletyn Informacji Publicznej - BIP ZHP

Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.